Хмельницький обласний онкологічний диспансер - офіційний сайт

Що таке Папаніколау тест?

Папаніколау тест - це тест, за допомогою якого оцінюють структуру клітин шийки матки. Свою назву він отримав на честь грецького лікаря Папаніколау, який вперше ввів його в медичну практику в 50-і роки нашого століття. У Росії цей тест також називають Пап-тест або «цитологія шийки матки» (від слова «цито» - клітина).

Пап-тест допомагає виявити різні зміни будови клітин шийки матки, які можуть призводити до розвитку раку шийки матки. Виявлення цих змін та їх відповідне лікування запобігає розвитку раку шийки матки.

Таким чином, основна мета виконання Пап-тесту - це профілактика (тобто попередження) раку шийки матки. Так, наприклад, в США, де цей тест є обов'язковим при проведенні профілактичних оглядів у гінеколога, частота і смертність від раку шийки матки знизилася на 70% за останні 40 років.

 

Чи дозволяє Пап-тест виявити рак шийки матки?

Так. Але основна мета тесту - це виявлення змін клітин шийки матки, які зазвичай передують появі раку. Ці зміни ще називають передракові зміни клітин шийки матки. Від моменту появи порушень у будові клітин до моменту появи раку шийки матки зазвичай проходить кілька років. І якщо в цьому інтервалі часу регулярно проводити Пап-тест, який виявить ці порушення, то за допомогою раннього лікування можна не допустити появи раку шийки матки або виявити його на дуже ранніх етапах розвитку.

Для підтвердження та уточнення діагнозу раку шийки матки виявленого в Пап-тесті проводяться інші додаткові дослідження.

                                                                                               10 років

1. Здорова шийка ---------> Порушення структури ------------------------------------ ------> Рак шийки матки

                                                            клітин шийки матки без обстеження 

                                                        (Передракові зміни) і лікування

 2. Порушення структури ---------- ХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХХ -------> Рак шийки матки

        клітин шийки матки

    (Передракові зміни) Пап-тест +  Необхідне лікування і спостереження

 

Чи дозволяє Пап-тест виявити або здійснити профілактику раку інших органів?

Ні. Цей тест дозволяє оцінити будову тільки клітин шийки матки і ніяких інших органів.

 

Шийка матки.

Шийка матки - це вузька трубка, розташована в нижньому відділі матки, яка своїм зовнішнім кінцем відкривається в піхву.

Зовні шийка матки покрита тонким рожевим епітелієм, який за зовнішнім виглядом нагадує тканину, що знаходиться у Вас в роті. Цей епітелій складається з 4-х шарів різних за будовою клітин і називається «багатошаровий плоскоклітинний епітелій».

Зсередини шийка матки вкрита епітелієм, що складається з одного ряду циліндричних клітин. Тому цей епітелій називають «циліндричний епітелій». Він має яскраво-червоний колір.

Пап-тест досліджує будову клітин, розташованих зовні і всередині шийки матки.

 Як виконується Пап-тест?

Пап-тест проводиться під час гінекологічного огляду. Доктор попросить Вас роздягтися і лягти на гінекологічне крісло. Для того щоб побачити шийку матки, лікар введе в піхву спеціальний інструмент, який називається «гінекологічне дзеркало». Після видалення виділень із піхви, за допомогою маленької щіточки і дерев'яної лопатки лікар бере клітини для дослідження із зовнішньої й внутрішньої поверхні Вашої шийки матки. Це абсолютно безболісна процедура, що триває 5-10 секунд. Клітини наносяться на спеціальні скла, надсилаються в лабораторію, де розглядаються під мікроскопом лікарем-цитологом. Лікар-цитолог визначає, чи є в надісланому матеріалі клітини з зміненою будовою чи ні, і повідомляє про це лікаря-гінеколога (зазвичай у вигляді письмового висновку).

Оскільки під час забору клітин лікар зішкрібає їх, то у деяких жінок після проведення Пап-тесту можуть бути вкрай незначні, мажучі кров'янисті виділення зі статевих шляхів протягом найближчих 1-2 днів.

 Чи потрібно якось готуватися до Пап-тесту?

Так. Для Пап-тесту краще приходити в перші кілька днів після закінчення менструації.

За 2 дні до проведення тесту не рекомендується користуватися будь-якими медикаментами для вагінального використання, сперміцидними контрацептивними засобами, вагінальними змащувальні, зволожуючими засобами. Все це може вплинути на справжню картину будови клітин шийки матки.

Не рекомендується проведення Пап-тесту при наявності таких симптомів як свербіж і виділення з піхви, які можуть свідчити про можливу інфекції. У цьому випадку краще звернутися до лікаря для з'ясування причини даних симптомів.

 Як часто необхідно виконувати Пап-тест?

Згідно міжнародним стандартом першої Пап тест виконується через 3 роки після початку статевого життя або у віці 21 року (в залежності від того, що станеться раніше: досягнення 21 року або три роки потому початку статевого життя). Потім раз на рік, під час Ваших щорічних профілактичних візитів до гінеколога в незалежності живете Ви статевим життям чи ні. Якщо протягом 3-х років поспіль у Вас є хороші результати Пап-тесту (тобто у Вас не виявляють змін у будові клітин шийки матки), то Пап-тест проводять 1 раз в 2-3 року до 65 років. Після 65 років виконання Пап-тесту можна припинити, за умови, що всі попередні результати були хорошими.

Звичайно, частота проведення Пап-тесту може варіюватися. Доктор може рекомендувати більш часте виконання цього тесту у випадку, якщо у Вас в минулому вже виявлялися патологічні зміни клітин шийки матки та / або є фактори ризику для розвитку раку шийки матки. 

Наскільки точний Пап-тест?

Як будь-який тест в медицині, Пап-тест не завжди буває 100% точним. Тобто іноді в результаті Пап-тесту описуються патологічні зміни клітин шийки матки, а насправді вони відсутні. Такий результат тесту називають помилково-позитивним. Або навпаки, висновок Пап-тесту хороше, тоді як реально наявні порушення в будові клітин. Такий результат тесту називають помилково-негативним.

Найбільш частою причиною хибно-позитивних результатів Пап-тесту є наявність запалення в піхві або в шийці матки. У цій ситуації, якщо лікар бачить патологічний Пап-тест + ознаки запалення, то зазвичай рекомендується провести курс протизапального лікування і повторити Пап-тест після його закінчення.

Причини помилково-негативного Пап-тесту можуть бути наступні:

•  занадто мало клітин потрапило на скло для дослідження

•  наявність інфекції в піхві та в шийці матки

•  домішка крові в тесті

•  використання вагінальних медикаментів, змащувальних засобів за 1-2 дні до проведення тесту.

 Правильна підготовка, регулярне проведення (як це рекомендується Вашим гінекологом) допомагає звести до min частоту хибно-негативних результатів Пап-тесту.

 

А що, якщо згідно Пап-тесту виявляються патологічні клітини?

У цьому випадку лікар рекомендує додаткове обстеження. Це може бути просте повторення Пап-тесту через деякий час після першого результату. Іноді призначається спеціальне дослідження - кольпоскопія. Кольпоскопія - це дослідження, коли Ваша шийка матки розглядається лікарем-гінекологом під сильним збільшенням (зазвичай в 7-15 разів) за допомогою приладу, званого кольпоскоп (схожий на більших розмірів мікроскоп). Під час такого огляду лікар може побачити ділянку шийки матки, де розташовуються виявлені в Пап-тесті патологічні клітини. Крім того, під час кольпоскопії доктор вирішує, чи потрібна Вам біопсія шийки матки для уточнення діагнозу.

В залежності від результату Пап-тесту і кольпоскопії (з біопсією або без неї) лікар може рекомендувати Вам або просте спостереження з періодичним повторенням Пап-тесту, або видалення виявлених патологічних клітин.